Ekspres wspinaczkowy – co to jest i do czego służy?
Ekspres wspinaczkowy – co to jest i do czego służy?

Rozpoczynając przygodę ze wspinaczką warto najpierw trochę poczytać o elementach wyposażenia do wspinania, dowiedzieć się co nie co o sprzęcie i mieć w głowie wstępny obraz tego sportu. Dziś kilka słów o ekspresach wspinaczkowych.

Co to jest ekspres wspinaczkowy?

Ekspres to dwa karabinki połączone ze sobą specjalną taśmą. Ekspresy wspinaczkowe służą do osadzania liny w punktach asekuracyjnych. Stosując ekspresy wspinaczkowe korzystnie wpływamy na żywotność naszej liny. Następuje za ich pomocą rozłożenie siły na wiele punktów liny, przez co jest ona równomiernie obciążona. Zmniejszamy także wystąpienie tarcia liny o ścianę, które często powoduje przetarcie liny.

Budowa ekspresu

Ekspres to dwa karabinki połączone taśmą. Często taśma wykonana jest z poliamidu bądź z materiału Dyneema. Często stosuje się taśmę PAD. Różnica tkwi też w samych karabinkach. Posiadają one różne rodzaje zamknięcia. Jedne posiadają zamki pełne, jedne druciany zamek. Są też ekspresy posiadające zamknięcia mieszane: jeden karabinek ma zamek druciany, drugi pełny. Zamki druciane są lżejsze i nie gromadzi się w nich piasek czy kurz.

 

 

Wybierając ekspres dobierzmy jego wielkość i wagę do rodzaju wspinaczki. Lżejsze i mniejsze ekspresy sprawdzą się w prawie każdych warunkach wspinaczkowych, natomiast większe, cięższe ekspresy stosuje się podczas bardziej wymagających, dłuższych tras sportowych. Pamiętajmy też o prawidłowym umieszczeniu liny w ekspresie i punkcie asekuracyjnym.

 

 

Kategorie

Darmowa dostawa

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Facebook
 
Producenci
Partnerzy

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl